Sıkça Sorulan Sorular

Sık Sorulan Sorular

Sanal Ofis Hazır Ofis Toplantı Salonları ile ilgili soru ve cevaplara Umarız Sizlere Yardımcı oluruz.

Sanal Ofis, çalışmak için ofise ihtiyaç duymayanların adresidir. Evden veya sahada herhangi bir yerden çalışanların kartvizitlerinde ihtiyaç duydukları sabit adres ve telefon numarası, telefonlarını yanıtlayarak faks ve posta kargo trafiklerini yönetecek bir sekreter ve gerektiğinde iş görüşmelerine ev sahipliği yapabilecek bir toplantı odası, Sanal Ofislerimiz  ihtiyaçlara ve bütçelere yönelik farklı alternatifler sunarak kullanıcılarının faaliyet giderlerini ve masraflarını düşürmelerine yardımcı olur.

Sanal ofis yasaldır. Türk ticaret kanunumuzda  şirket kuruluşlarında ve işyeri adresi gösterilecek yerin detaylı bir tanımı yoktur. Örneğin ayrı elektrik saati olmalı, ayrı özel girişi olmalı  gibi … detaylı tanımlamalar yoktur. Gerekli olan firmanın işlerini yürütebileceği; resmi yazışmaları yapabileceği sabit bir fiziki yerinin olması yeterlidir. Start Ofislerin  bünyesinde 400 üzerinde şirket kurulumu resmi makamlarca yapılmıştır. Kanuna aykırı bir durum ile hiç karşılaşılmamıştır. Sonradan resmi makamlarca şirket kapatılması, faliyetlerinin dondurulması gibi bir durum da hiç yaşanmamıştır. Özetle sanal ofis yasal değildir diye bir tabir yanlış’tır. Sanal ofis yasaldır, ve Tüm  Gelişmiş Ülkelerde Kullanılmaktadır.

Evinizin Tapusu  Kuracağınız firma adına olmadıkça  Ev Adresi göstermek  Daha Pahalı . Örnek Vermek gerekirse: Varsayalım ki eviniz kira olsun ve evinizi şirketinizin resmi adresi olarak göstermek istiyorsunuz. Kiranızın da 1500 TL olduğunu düşünelim. Sadece stopaj vergisi adı altında bu durumda ayda 300 TL vergi ödemeniz gerekmektedir. Sanal ofiste ise bunu çok daha ucuz rakamlarla halledebilirsiniz. Ayrıca Start Ofislerin  sanal ofis hizmeti çok daha güvenlidir. Her postanızın, evraklarınız, tebligatınız teslim alınır. Size anında bilgi verilir. Size bütün bu süreçlerle ilgili de her zaman ücretsiz danışmanlık verilir. Mali müşavirinize stopaj vergisini  ve tebligatlara zamanında yanıt vermenin önemi  konusunu mutlaka sorunuz.

Ticari işletmelerde işyeri  kiralamalarında kira üzerinde  %20 oranında  aylık veya üç aylık dönemler halinde  Kiralayan Firma devlete stopaj vergisi öder,  Sanal Ofisler birer Ticari işletme olduğu için kiralayan firmaya fatura keser ve Kiralayan firma %18 KDV öder   Vergi Kanunuda KDV alınan kiralardan  Stopaj Alınmaz.  ve o yüzden Stopaj ödemezler. Buda firmalar için + bir avantajdır.

Sanal ofis kullanmanız her zaman daha güvenlidir. Bütün evraklarınız  Personelimiz  tarafından teslim alınır üzerine teslim alınma tarihi yazılır ve .aynı anda  size bilgi verilir. hiçbir evrak bile kaybetmezsiniz. Hiçbir zaman istemeyiz ama Ticarette bir hata yapar da haciz memurları gelirse bunları evinizde karşılamak hem mahalle dedikoduları hem de aileniz için çok üzücü bir deneyim yaşatacaktır. Bunu hiçbir zaman istemezsiniz.

Her ay bir çok sanal ofis açılışı yapmaktayız. Resmi anlamda hiç bir zorluk yaşamazsınız. Vergi ve yoklama memurları da sanal ofisin avantajlarının farkındalar. Kötü niyetli bir kişi zaten sanal ofis kullanmaz, Kendini deşifre etmez Ve yıllık ofis kirasını peşin vermez , Gider  Tenha Bir yerde küçük bir ofis tutar, içine birkaç eski mobilya alır ve piyasayı dolandırır. Sonrasında da hiç iz bırakmadan yok olur. Sanal ofislerde kamera kayıtları, santral sistemleri, diğer müşteriler olduğundan dolayı kötü niyetli kişiler zaten sanal ofis kullanmazlar.

Sanal Ofislerde Firma Kuracaklarla Karşılıklı  TL üzerinden Yıllık Kira Kontratı Yapılır, Müşterinin İsteğine ve Hedefine Yönelik İhtiyaçları belirlenip, Minimum Fiyatlarla 12 aylık kira sözleşmesi imzalanır. ve firması bu adreste kurulur.

Kısa Dönem Sanal Ofis Kiralama olmaz, çünkü yapılan kira kontratı  Vergi dairesine gitmekte ve  taahhüt içermektedir. minimum kira kontratı 12 ay (1 YIL) dır, ve firmanızın bu adreste kaldığı yıllar boyunca otomatik tefe tüfe ye göre artarak  yenilenir.

Sanal Ofislerde şahıs firmalarında  ilgili vergi dairesine kapanış dilekçesi verilir.  Ve kapanışlar şahıs firmalarında  denetime gelen  memurlarının tesbiti  ve bizim beyanımızla hemen gerçekleşir,  Lakin Şirketlerde  ( AŞ, LTD. vs… )  kapanışlar 6 ayla 1 yıl tasviye süreci sürmektedir.  Türk Ticaret kanununda Şirketler tasviye sürecindede adres göstermek zorundadırlar.

Türk Ticaret Kanunun 339. ve 576. maddelerinde  firmaların kurulum ve faaliyetlerindeki esaslarını belirler. Bu kanunlara göre ” Şirketin ticaret ünvanı ve merkezinin bulunduğu yer.” noterdeki şirket  kurulum esnasında beyan edilmek zorundadır.

Firmanın o anki ekonomik durumu yada içinde bulunduğu her türlü şartlar yasal adres taşımasına engel değildir, Hacizli firmalarda diğer tüm ekonomik seviyesi iyi  firmalar gibi adreslerini beyan etmek koşuluyla merkez veya şube adreslerini taşıyabilirler ve daha ekonomik olan sanal ofis kullanabilirler.

Sanal ofislerde  Kiranın Fesih ( iptal ) Taşınma   bildirimi  ancak, Firmanın Farklı bir yerde adres gösterimi Resmi makamlarca onaylandıktan sonra gerçekleşir.

Yoklama memurlarının bıraktıkları tutanak danışmaya ibraz edildiğinde  gelecek yıl kira sözleşmesi tekrarlanmaz.

Sanal Ofislerde şahıs firmalarında  ilgili vergi dairesine kapanış dilekçesi verilir.  Ve kapanışlar şahıs firmalarında  denetime gelen  memurlarının tesbiti  ve bizim beyanımızla hemen gerçekleşir,  Lakin Şirketlerde  ( AŞ, LTD. vs… )  kapanışlar 6 ayla 1 yıl tasviye süreci sürmektedir.  Türk Ticaret kanununda Şirketler tasviye sürecindede adres göstermek zorundadırlar.